Tokom duhovne oslobođenosti osamdesetih godina, bez socijalnih razlika stvoren je novi gradski mit. Zvuk iz podruma pokrenuo je kulturni zanos i stvorio vremenski prostor avangarde. Danas zajedno sa vama pravimo krug po prvim beogradskim klubovima u kojima su se susretali buntovnici osamdesetih godina.
Klub Akademija
Klub je osnovan još davne 1961. godine, kao Klub studenta Univerziteta umetnosti. Čuveni slikar i prvi predsednik kluba, Milovan De Stil Marković je 1982. godine osmislio novu konceptualnu ideju i klub nazvao Akademija. Klub se nalazio sve do 2011. godine u podrumu zgrade Fakulteta likovnih umetnosti, u Rajićevoj ulici 10. Već nekoliko godina klub Akademija, na žalost mnogih ne radi.
“MAČKOVGRAD” U SRED STAROG GRADA: Mesto gde mace uživaju sve privilegije (FOTO)
U pamćenju ostaju noći u kojima je za dj pultom bio čuveni Fleka ili Koja iz Discipline kičme. U klubu u kojem se rađao srpski rok, na improvizovanoj bini, svirali su EKV, Električni orgazam, Idoli, Anica Dobra i mnogi drugi kultni bendovi.
Novonastala umetnička, muzička i intelektualna, beskompromisno eksperimentalna i dinamična scena afirmisala je alternativnost u čitavoj Jugoslaviji.
Zvezda
Kultno mesto gradskih šminkera otvoreno je 1983. godine, kao rivalski klub i sušta suprotnost Akademiji. Klub Zvezda se nalazio tik pored same Akademije, sa leve strane Rajićeve ulice. Po garderobi, haljinama i sakoima koji su se promicali kroz Knez Mihajlovu mogli su se prepoznati oni koji su se uputili u Zvezdu. Za ulazak u klub tražile su se članske karte i pravi srećnici su bili oni koji su uspevali da do njih i dođu.
NESKLAD KOJI BODE OČI: Postmodernizam između dve stare lepotice (FOTO)
Bezistan
Prva densing diskoteka Bezistan otvorena je 1980. godine, u podrumu zgrade u kojoj se danas nalazi čuveni američki lanac brze hrane. U diskoteci Bezistan po prvi put uz zvukove funka zaplesale su beogradske lepotice.

POSLE TRI I PO DECENIJE: “Sumnjivo lice” ponovo u Narodnom pozorištu
Crveni podijum
Prva i najveća diskoteka na otvorenom, Crveni podijum na Kalemegdanu zaživela je sredinom osamdesetih. Oni koji pamte Crveni podijum, kažu da su letnje noći na Kalemegdanu bile jedinstvene i neprocenljive u životima tadašnjih mladića i devojaka.
(Starogradski.com)